Rady dla osób, które rozważają rezygnację z soczewek kontaktowych
Chcesz zrezygnować z soczewek kontaktowych? Zanim to zrobisz, sprawdź, co odpowiada za Twój brak satysfakcji i czy można temu w łatwy sposób zaradzić. Podpowiadamy, jak zwiększyć komfort noszenia soczewek kontaktowych oraz przypominamy, jakie są najczęstsze błędy w korzystaniu z nich.
Zalety noszenia soczewek kontaktowych
Dlaczego warto nosić soczewki kontaktowe? Przede wszystkim ze względu na wachlarz rozmaitych korzyści, które otrzymuje ich użytkownik. Są to:
- swoboda ruchów i wysoka jakość widzenia;
- korekcja różnych wad wzroku, działanie opatrunkowe, tzn. wspomaganie regeneracji tkanek i gojenia ran w stanach pooperacyjnych;
- ukrywanie defektów i blizn oczu, dzięki czemu pacjenci mogą odzyskać pewność siebie i zaakceptować własny wygląd;
- podkreślanie, rozświetlanie lub modyfikowanie koloru tęczówki czy nawet zmienianie kształtu źrenicy w celach kosmetycznych[1].
Jak zwiększyć komfort noszenia soczewek?
Za niedogodności w korzystaniu z soczewek kontaktowych mogą m.in. odpowiadać nieznajomość zasad ich pielęgnacji oraz niepełna wiedza na temat ich noszenia i doboru. Zatem co robić, aby zwiększyć komfort noszenia soczewek?
- Wybieraj soczewki wspólnie ze specjalistą. Jeśli zastanawiasz się, jak odpowiednio dobrać soczewki, to koniecznie zerknij do artykułu: „Dobieranie soczewek. Kto w tym pomoże?”. Ze względu na różne potrzeby i zachowania użytkowników zaleca się indywidualne dopasowanie soczewek, aby zapobiec niechcianym oraz nieodwracalnym zmianom[2]. Tutaj szczególnie należy zwrócić uwagę na pacjentów przebywających w niekorzystnych dla oczu warunkach środowiskowych czy też prowadzących aktywny tryb życia (o czym możesz przeczytać tutaj: „Uprawiasz sport? Te soczewki będą dla Ciebie odpowiednie”). Dla nich najlepsze będą soczewki sferyczne, takie jak np. Biotrue® ONEdaylub Bausch+Lomb ULTRA®, Bausch+Lomb ULTRA® ONE DAY*.
- Stosuj się do zaleceń producenta oraz specjalisty w kwestii trybu wymiany soczewek. Zbyt długie noszenie tych samych soczewek może być początkiem wielu problemów oczu, dlatego nie warto oszczędzać na swoim zdrowiu i bezpieczeństwie.
- Pamiętaj o stosowaniu specjalnego płynu do pielęgnacji soczewek zaleconego przez specjalistę. Taki środek nie tylko dezynfekuje soczewkę, ale także doskonale ją nawilża i usuwa z niej osady.
Pomimo wielu zalet soczewek kontaktowych niektórzy rezygnują z ich dalszego użytkowania. W badaniu o nazwie „Usage and Attitude Study” przeprowadzonym w 2011 roku z udziałem pacjentów z siedmiu krajów: Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Niemiec, Rosji, Polski oraz Arabii Saudyjskiej, zapytano m.in. o przyczyny porzucenia soczewek. Pacjenci podali kilka powodów:
- Niedogodności podczas noszenia i podrażnienie oczu.
- Zbyt wielki wysiłek przeznaczony na pielęgnację soczewek.
- Zmniejszenie komfortu ich noszenia wraz z upływem czasu w ciągu dnia.
- Wysoka cena.
- Wysuszanie oczu.
- Gorsze widzenie lub brak jego poprawy.
- Zbyt dużo czasu przeznaczonego na założenie lub zdjęcie soczewek.
- Większe upodobanie do okularów.
- Kłopotliwa manipulacja soczewkami[3].
Co ważne, w łatwy sposób można zapobiec większości wyżej wymienionych argumentów. Wystarczy szczera rozmowa i porady specjalisty. Szczególnie ważne jest pierwsze spotkanie, na którym pacjent powinien być zapoznany z procedurą czyszczenia soczewek, ich przechowywania oraz zakładania i zdejmowania z oczu[4].
Więcej o pielęgnacji i noszeniu soczewek możesz dowiedzieć się z artykułu: „Noszenie soczewek i dbanie o nie jest prostsze, niż myślisz!”.
Pamiętaj, że jeśli soczewki będą odpowiednio dobrane do Twoich potrzeb, to ryzyko ich porzucenia spada do minimum. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dbanie o soczewki oraz stosowanie się do wytycznych specjalisty, a także regularne wizyty u okulisty lub optometrysty.
Źródła:
[1] M. Pachniewicz, J. Płóciennik, K. Przekoracka, Inne spojrzenie na soczewki kontaktowe, Optyka 3/34, 2015.
[2] Europejskie Forum Soczewek Kontaktowych, Prawda o soczewkach kontaktowych – obalanie mitów, 2009.
[3] A. Aslan, J. Haskova, Zrozumienie znaczenia komfortu w kontekście rezygnacji z dalszego użytkowania soczewek kontaktowych, Optyka 5/30, 2014, s. 42.
[4] J.w.
*Soczewki kontaktowe Biotrue® ONEday (nesofilcon A), Bausch+Lomb ULTRA® ONE DAY (kalifilcon A) oraz Bausch+Lomb ULTRA® (samfilcon A) służą do korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności oraz astygmatyzmu.
Interaktywny poradnik od Bausch+Lomb
Soczewki kontaktowe i płyny do ich pielęgnacji są wyrobami medycznymi w rozumieniu Ustawy z dnia 20 maja 2010 roku o wyrobach medycznych