Zestaw porad dla użytkowników soczewek
Jak nosić soczewki kontaktowe w sposób bezpieczny dla oka? Sam dobór mocy soczewek jest niewystarczający. Istotne są tu także inne czynniki, jak np. higiena użytkowania. Poznaj wskazówki dla osób noszących soczewki, dzięki którym unikniesz podrażnień swoich oczu, a korzystanie z tego rozwiązania będzie jeszcze bardziej komfortowe.
Jak unikać podrażnień oczu?
Podrażnienia oczu mogą przydarzyć się tym użytkownikom soczewek, którzy źle je dobrali i stosują nieprawidłowe lub niewystarczające metody dbania o ich czystość. Niektórzy cierpią z powodu podrażnień również dlatego, że soczewki noszą dłużej, niż wskazuje na to producent. Zobacz, co możesz zrobić, by uniknąć niepokojących objawów.
Pamiętaj o higienie
Przed każdym założeniem i zdjęciem soczewek musisz dokładnie umyć ręce. Nie zapomnij o zdezynfekowaniu i czyszczeniu soczewek za pomocą odpowiedniego płynu****. Weź pod uwagę także zalecenia związane z czasem noszenia soczewek. Nie wolno nosić ich dłużej niż wskazuje na to producent, ponieważ może to zakończyć się np. infekcją.
Szczegóły dotyczące dezynfekcji soczewek poznasz w artykule: Jak dbać o soczewki kontaktowe?
Soczewki dobieraj tylko u specjalisty
Pamiętaj, że wybór soczewek nie ogranicza się jedynie do doboru mocy. Weź pod uwagę, że soczewki nierzadko mają inną moc niż okulary. Co więcej, na rynku jest dostępnych tyle różnych produktów, że jedynie specjalista jest w stanie wskazać ich zalety oraz wady, a także prawidłowo dopasować odpowiednie soczewki, uwzględniając przy tym m.in. ich odpowiednią ruchomość. Z pomocą specjalisty przejdziesz także przez cały proces doboru soczewek i otrzymasz produkt, który w najlepszy możliwy sposób pomoże w korekcji wady.
Jeżeli np. masz astygmatyzm, specjalista może polecić soczewki Bausch+Lomb ULTRA® For Astigmatism*, które pomogą skorygować wadę. Natomiast osobom z prezbiopią poleca się Bausch+Lomb ULTRA® For Presbyopia**.
Źle dobrane soczewki są nie tylko niewygodne w noszeniu, ale również mogą przyczyniać się do pogłębiania Twoich problemów ze wzrokiem[1]. Dlatego lepiej zaufać wiedzy eksperta niż decydować w ciemno.
Pamiętaj o wizytach kontrolnych
Gdy już masz dobrane soczewki, staraj się odwiedzać specjalistę od ochrony wzroku przynajmniej raz w roku lub zgodnie z zaleceniami specjalisty. Korzystaj z takiej pomocy zawsze wtedy, gdy soczewki, z których korzystasz, są dla Ciebie niewygodne. Ekspert dobierze Ci wówczas wygodniejszy rodzaj soczewek kontaktowych oraz udzieli porady, jak je odpowiednio pielęgnować.
Noś soczewki zgodnie z zaleceniami specjalisty oraz producenta soczewek
Weź sobie do serca porady dla użytkowników soczewek, które producent umieścił na opakowaniu. Nie noś ich dłużej, niż jest to zalecane, a także pamiętaj o odpowiedniej higienie. Korzystaj z porad specjalistów, którzy na bieżąco będą oceniać stan Twojego wzroku oraz poprawność użytkowania soczewek. Nie sugeruj się informacjami znalezionymi na niesprawdzonych stronach internetowych. Gdy masz wątpliwości, lepiej zapytaj specjalistę ochrony wzroku.
Poznaj także: Fakty i mity o soczewkach kontaktowych
Kupuj soczewki w sprawdzonych miejscach
Sprawdzaj, czy miejsca, w których chcesz dobrać i kupić soczewki, są prowadzone przez specjalistów od ochrony wzroku. Pamiętaj, że kupno soczewek to nie tylko dobranie mocy, ale znacznie bardziej skomplikowany proces. Wszystkie parametry jest w stanie sprawdzić jedynie ekspert. Będąc na wizycie zapytaj o jedne z najnowocześniejszych soczewek kontaktowych na rynku Bausch+Lomb ULTRA®***.
Dodatkowe podpowiedzi dotyczące wyboru miejsca zakupu soczewek znajdziesz w artykule: Gdzie najlepiej kupić soczewki?
Uczucie ciała obcego w oku – co może być przyczyną?
Przyczyna takiego dyskomfortu może być dość prozaiczna. Po prostu Twoje soczewki zostały nieodpowiednio dobrane. Zwykle problem dotyczy osób, które bez porozumienia ze specjalistą kupują soczewki, pomijając wszystkie istotne parametry, oprócz wady wzroku[2].
Sprawdź: Oznaki, które wskazują, że soczewki są źle dopasowane
Uczucie ciała obcego w oku towarzyszy również osobom, które noszą soczewki niezgodnie ze wskazaniami producenta. Powodem, dla którego soczewki są niewygodne, może być również ich zabrudzenie, a także uszkodzenie. Dyskomfort może wskazywać też na choroby oczu czy alergie[3].
Kiedy należy zrobić przerwę od noszenia soczewek kontaktowych?
Przerwę od noszenia soczewek należy zrobić wówczas, gdy pojawia się dyskomfort podczas ich noszenia. Przeciwwskazaniem do ich stosowania są także choroby oczu, które najpierw należy wyleczyć. Soczewki trzeba zdejmować wtedy, gdy producent tak wskazuje, np. na noc[4].
Warto przeczytać: Rady dla osób, które rozważają zrezygnowanie z soczewek kontaktowych
Prawidłowo przechowuj soczewki
Soczewki kontaktowe należy przechowywać zgodnie z zaleceniami producenta oraz wskazówkami specjalisty. Zazwyczaj należy trzymać je zanurzone w specjalnym płynie oraz odpowiednim pojemniku, które ograniczają kontakt soczewek z bakteriami i drobnoustrojami. Nieodpowiednie ich przechowywanie może zakończyć się przykrą infekcją oczu.
Stosowanie się do powyższych wskazówek, sprawi, że korzystanie z soczewek kontaktowych powinno być wygodne i bezpieczne.
Źródła:
[1] PAP/Rynek Zdrowia, Nieprawidłowe stosowanie soczewek kontaktowych grozi nawet utratą wzroku, portal rynekzdrowia.pl.
[2] A. Aslan, J. Haskova, Zrozumienie znaczenia komfortu w kontekście rezygnacji z dalszego użytkowania soczewek kontaktowych, Optyka 5/30, 2014, s. 42.
[3] Jw.
[4] Jw.
*Soczewki kontaktowe Bausch + Lomb Ultra® for Astigmatism (samfilcon A) są przeznaczone do korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu.
**Soczewki kontaktowe Bausch + Lomb Ultra® for Presbyopia (samfilcon A) są przeznaczone do korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu oraz starczowzroczności.
***Soczewki kontaktowe Bausch + Lomb Ultra® (samfilcon A) są przeznaczone do korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu.
****Płyny do pielęgnacji soczewek kontaktowych ReNu® są przeznaczone do czyszczenia, pielęgnacji, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
BL_PL-2403-149
Interaktywny poradnik od Bausch+Lomb
Soczewki kontaktowe i płyny do ich pielęgnacji są wyrobami medycznymi w rozumieniu Ustawy z dnia 20 maja 2010 roku o wyrobach medycznych