27 sierpnia 2021

Zestaw porad dla użytkowników soczewek

Jak nosić soczewki kontaktowe, by robić to w sposób bezpieczny dla oka? Sam dobór mocy soczewek jest niewystarczający. Istotne są tu także inne czynniki, jak np. higiena użytkowania. Poznaj wskazówki dla osób noszących soczewki, dzięki którym unikniesz podrażnień swoich oczu, a korzystanie z tego rozwiązania będzie jeszcze bardziej komfortowe.

Jak unikać podrażnień oczu?

Podrażnienia oczu mogą przydarzyć się tym użytkownikom soczewek, którzy źle je dobrali lub stosują nieprawidłowe, lub niewystarczające metody dbania o czystość soczewek. Niektórzy cierpią z powodu podrażnień również dlatego, że soczewki noszą dłużej, niż wskazuje na to producent. Zobacz, co możesz zrobić, by uniknąć podrażnień oczu.

Pamiętaj o higienie

Przed każdym zdjęciem i założeniem soczewek musisz dokładnie umyć ręce. Nie zapomnij o dokładnym zdezynfekowaniu i czyszczeniu soczewek za pomocą odpowiedniego płynu. Weź pod uwagę także zalecenia producenta związane z czasem noszenia soczewek. Nie wolno nosić soczewek dłużej niż wskazuje na to producent, ponieważ może to zakończyć się np. infekcją.

Szczegóły dotyczące dezynfekcji soczewek poznasz w artykule: Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Soczewki dobieraj tylko u specjalisty

Pamiętaj, że wybór soczewek nie ogranicza się jedynie do doboru mocy. Weź pod uwagę, że soczewki nierzadko mają inną moc niż okulary. Co więcej, na rynku jest dostępnych tyle różnych produktów, że jedynie specjalista jest w stanie wskazać ich zalety oraz wady, a także prawidłowo dopasować odpowiednie soczewki, uwzględniając przy tym m.in. ich odpowiednią ruchomość. Z pomocą specjalisty przejdziesz także przez cały proces doboru soczewek i otrzymasz produkt, który w najlepszy możliwy sposób pomoże w korekcji wady.

Jeżeli np. masz astygmatyzm, specjalista może polecić soczewki Bausch+Lomb ULTRA® For Astigmatism, które pomogą skorygować wadę. Natomiast osobom z prezbiopią poleca się Bausch+Lomb ULTRA® For Presbyopia.

Źle dobrane soczewki są nie tylko niewygodne w noszeniu, ale również mogą przyczyniać się do pogłębiania Twoich problemów ze wzrokiem [1]. Dlatego lepiej zaufać wiedzy eksperta niż decydować w ciemno.

Pamiętaj o wizytach kontrolnych

Gdy już masz dobrane soczewki, staraj się odwiedzać specjalistę od ochrony wzroku przynajmniej raz w roku lub zgodnie z zaleceniami specjalisty. Korzystaj z takiej pomocy zawsze wtedy, gdy soczewki, z których korzystasz, są dla Ciebie niewygodne. Ekspert dobierze Ci wówczas wygodniejszy rodzaj soczewek kontaktowych oraz udzieli porady, jak je odpowiednio pielęgnować.

Noś soczewki zgodnie z zaleceniami specjalisty oraz producenta soczewek

Weź sobie do serca porady dla użytkowników soczewek, które producent umieścił na opakowaniu. Nie noś ich dłużej, niż jest to zalecane, a także pamiętaj o odpowiedniej higienie. Korzystaj z porad specjalistów, którzy na bieżąco będą oceniać stan Twojego wzroku oraz poprawność użytkowania soczewek. Nie sugeruj się informacjami znalezionymi na niesprawdzonych stronach internetowych. Gdy masz wątpliwości, lepiej zapytaj specjalistę ochrony wzroku.

Poznaj także: Fakty i mity o soczewkach kontaktowych

Kupuj soczewki w sprawdzonych miejscach

Sprawdzaj, czy miejsca, w których chcesz dobrać i kupić soczewki, są prowadzone przez specjalistów od ochrony wzroku. Pamiętaj, że kupno soczewek to nie tylko dobranie mocy, ale znacznie bardziej skomplikowany proces. Wszystkie parametry jest w stanie sprawdzić jedynie ekspert. Będąc na wizycie zapytaj o jedne z najnowocześniejszych soczewek kontaktowych na rynku Bausch+Lomb ULTRA®.

Dodatkowe podpowiedzi dotyczące wyboru miejsca zakupu soczewek znajdziesz w artykule: Gdzie najlepiej kupić soczewki?

Uczucie ciała obcego w oku – co może być przyczyną?

Przyczyna takiego dyskomfortu może być dość prozaiczna. Po prostu Twoje soczewki zostały nieodpowiednio dobrane. Zwykle problem dotyczy osób, które bez porozumienia ze specjalistą kupują soczewki, pomijając wszystkie istotne parametry, prócz wady wzroku [2].

Sprawdź: Oznaki, które wskazują, że soczewki są źle dopasowane

Uczucie ciała obcego w oku towarzyszy również osobom, które noszą soczewki niezgodnie ze wskazaniami producenta. Powodem, dla którego soczewki są niewygodne, może być również ich zabrudzenie, a także uszkodzenie. Dyskomfort może wskazywać też na choroby oczu czy alergie [2].

Kiedy należy zrobić przerwę od noszenia soczewek kontaktowych?

Przerwę od noszenia soczewek należy zrobić wówczas, gdy pojawia się dyskomfort podczas ich noszenia. Przeciwwskazaniem do ich stosowania są także choroby oczu, które najpierw należy wyleczyć. Soczewki trzeba zdejmować wtedy, gdy producent tak wskazuje, np. na noc [2].

Warto przeczytać: Rady dla osób, które rozważają zrezygnowanie z soczewek kontaktowych

Prawidłowo przechowuj soczewki

Soczewki kontaktowe należy przechowywać zgodnie z zaleceniami producenta oraz wskazówkami specjalisty. Zazwyczaj należy trzymać je zanurzone w specjalnym płynie oraz odpowiednim pojemniku, które ograniczają kontakt soczewek z bakteriami i drobnoustrojami. Nieodpowiednie przechowywanie soczewek może zakończyć się przykrą infekcją oczu.

Stosowanie się do powyższych wskazówek, sprawi, że korzystanie z soczewek kontaktowych będzie wygodne i bezpieczne.

Źródła:

  1. PAP/Rynek Zdrowia, Nieprawidłowe stosowanie soczewek kontaktowych grozi nawet utratą wzroku, portal rynekzdrowia.pl.
  2. A. Aslan, J. Haskova, Zrozumienie znaczenia komfortu w kontekście rezygnacji z dalszego użytkowania soczewek kontaktowych, Optyka 5/30, 2014, s. 42.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.